Kuten aiemmin on käynyt ilmi, suunnittelee Elon Musk datakeskusten viemistä avaruuteen. Kilpailevan OpenAI:n toimitusjohtaja Sam Altman ei usko hankkeeseen lyhyellä aikavälillä.
Maailman talousfoorumissa Davosissa puhuessaan Musk visioi datakeskuksia avaruudessa jo parin-kolmen vuoden sisällä.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Alkuvuodesta SpaceX jätti suunnitelmiinsa liittyen lupahakemuksen Yhdysvaltojen viestintäviranomaiselle Federal Communications Commissionille. SpaceX suunnittelee satelliittikonstellaatiota, joka tuottaisi aurinkoenergialla sähköä avaruudessa toimiville tekoälydatakeskuksille. Hakemuksessa SpaceX hakee lupaa jopa miljoonan satelliitin laukaisuun.
“Hyödyntämällä suoraan lähes jatkuvaa aurinkoenergiaa ja erittäin alhaisia käyttö- ja ylläpitokustannuksia satelliitit voivat saavuttaa mullistavan kustannus- ja energiatehokkuuden sekä vähentää merkittävästi maanpäällisiin datakeskuksiin liittyviä ympäristövaikutuksia”, SpaceX totesi lupahakemuksessaan.
OpenAI:n toimitusjohtaja Sam Altman tyrmäsi ajatuksen datakeskuksista avaruudessa esiintymisessä Intiassa tällä viikolla, kertoo Business Insider.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
”Rehellisesti sanottuna mielestäni ajatus datakeskusten sijoittamisesta avaruuteen nykyisessä tilanteessa on naurettava”, Altman kommentoi haastattelussa saaden raportoidusti yleisön nauramaan.
Altmanin mukaan Maan kiertoradalla toimivat datakeskukset voivat joskus tulevaisuudessa olla järkeviä, mutta tällä hetkellä tekniset esteet ovat liian suuria. Laukaisukustannukset ovat korkeat, ja esimerkiksi yksittäisten komponenttien korjaaminen avaruudessa on käytännössä mahdotonta.
”Emme ole vielä siellä”, Altman totesi aikataulusta. ”Aika voi tulla. Avaruus sopii moneen, mutta kiertoradalla toimivat datakeskukset eivät skaalaudu tällä vuosikymmenellä”, Altman totesi.
Altmanin pessimismistä huolimatta Muskin lisäksi myös muut tutkivat ideaa avaruuteen sijoitetuista datakeskuksista.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Myös esimerkiksi Google esitteli marraskuussa 2025 Project Suncatcher -hankkeen, jonka tavoitteena on sijoittaa aurinkoenergialla toimivia datakeskuksia avaruuteen. Toimitusjohtaja Sundar Pichai on kommentoinut haastattelussa, että ensimmäiset avaruuteen sijoitetut datakeskukset voisivat toteutua jo vuonna 2027.
Parhaillaan ympäri maailman on käynnissä hurja datakeskusten rakentamisbuumi, kun tekoälylaskenta vaatii runsaasti lisää kapasiteettia. Riittävän energian turvaaminen on jo monin paikoin muodostunut haasteeksi ja hidasteeksi uusien datakeskusten rakentamiselle.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »