Meta suunnittelee kasvojentunnistuksen tuomista älylaseihinsa mahdollisesti jo tämän vuoden aikana, raportoi The New York Times.
New York Timesin lähteiden mukaan ominaisuus kulkee Metan sisäisesti nimellä “Name Tag”, ja sen avulla käyttäjä voisi tunnistaa katsomiaan henkilöitä sekä hakea heistä tietoja Metan tekoälyavustajan kautta.
Kasvot voisivat tunnistua käyttäjiltä, joilla on julkinen Facebook-profiili.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Metan älylasien suosio on kasvanut viime aikoina vahvasti muun muassa laajentuneiden tekoälytoimintojen vauhdittamana. Meta tekee yhteistyötä älylaseissa EssilorLuxottican kanssa, ja laseja myydään sen Ray-Ban- ja Oakley-brändeillä. EssilorLuxottica kertoi hiljattain tulosjulkistuksensa yhteydessä vuonna 2025 Meta-älylasien myynnin yltäneen 7 miljoonaan kappaleeseen verrattuna aiemmin yhteensä 2 miljoonaan vuosina 2023 ja 2024.
New York Timesin näkemän Metan sisäisen asiakirjan mukaan yhtiössä on pohdittu, miten ominaisuus voitaisiin tuoda markkinoille huolimatta siihen liittyvistä “turvallisuus- ja yksityisyysriskeistä”.
Yhdessä ehdotuksessa Name Tag -ominaisuus olisi esitelty ensin näkövammaisille suunnatussa konferenssissa ennen laajempaa julkaisua, mutta näin ei tapahtunut viime vuonna.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Toistaiseksi on vielä myös avoinna, ketä kasvojentunnistus käytännössä koskisi. Järjestelmä voitaisiin rajata tunnistamaan vain käyttäjän omia yhteystietoja Metan palveluista, kuten Instagramista ja Facebookista, laajemman kaikkien henkilöiden tunnistamisen sijaan.
Aiemmin vuonna 2024 Harvardin yliopiston opiskelijat esittelivät I-XRAY-nimisen projektin, jossa he hyödynsivät Ray-Ban Meta -älylaseja live-lähetyksessä ja tekoälyssä siten, että kasvot yhdistyivät julkisesti saatavilla olevaan dataan ja esittivät tällä perusteella henkilöiden nimiä, puhelinnumeroita ja jopa kotiosoitteita.
Luonnollisesti yksityisyydensuoja herättää runsaasti kysymyksiä, ja Metan edetessä uuden ominaisuuden julkaisussa, kritiikkivyöry tulee varmasti olemaan melkoinen. Samalla kasvojentunnistus on yksi ilmiselvimmistä mahdollisista ominaisuuksista tekoälyä hyödyntävissä älylaseissa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »