Telejatkolinssit eli älypuhelimeen kiinnitettävät lisäobjektiivit ovat nousseet viime aikoina trendiksi erityisesti kiinalaisten älypuhelinvalmistajien keskuudessa. Nyt myös Applen huhutaan harkitsevan uudenlaista iPhone-lisävarustetta.
Viime aikoina esimerkiksi Honor, Oppo ja Vivo ovat esitelleet huippupuhelimilleen telejatkolinssejä, jotka tuovat tarjolle pidemmän optisen zoomin.
Smart Pikachu -nimimerkillä esiintyvä tunnettu kiinalaisvuotaja on kertonut Applen arvioivan parhaillaan, voisiko se tuoda telejatkolinssin lisävarusteeksi tuleville syksynä 2026 julkaistaville iPhone 18 Pro -puhelimille.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
iPhone 18 Pro -puhelimiin on povattu muutenkin mielenkiintoisia kamerauudistuksia, kuten vaihtuvan koon aukkoa pääkameraan ensi kerran iPhoneissa. Vaihtuva aukon koko mahdollistaa kameran paremman mukautumisen erilaisiin kuvausolosuhteisiin – niin hämärään kuin myös kirkkaaseen valaistukseen.
Toistaiseksi Applen telejatkolinssin suhteen mitään tarkempaa ei ole kuultu ja nähtäväksi jää, realisoituvatko huhut. Todennäköisimmältä vaikuttaa, että telejatkolinssi olisi hyödynnettävissä yhdessä sitä varten suunnitellun suojakuoren kanssa.
Lue aiemmasta artikkelistamme lisää huhuja iPhone 18 Pro -puhelimista!
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »