Suomalaisen Nokian kilpailija ruotsalainen Ericsson on ilmoittanut suunnittelevansa merkittäviä henkilöstövähennyksiä Ruotsissa osana kustannussäästötoimiaan.
Ericsson kertoo vähennysten voivan vaikuttaa 1 600 työpaikkaan Ruotsissa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Ericsson kertoo jättäneensä ilmoituksen Ruotsin työvoimapalvelulle ja aloittaneensa neuvottelut asiaankuuluvien ruotsalaisten ammattiliittojen kanssa.
Ericssoninin mukaan ehdotettu henkilöstövähennys on osa sen maailmanlaajuisia aloitteita kustannusaseman parantamiseksi samalla, kun se ”ylläpitää teknologiajohtajuuden kannalta kriittisiä investointeja ja strategian toteuttamista, jolla toimitetaan tehokkaita, ohjelmoitavia verkkoja, jotka mahdollistavat eriytetyt palvelut ja uudet ansaintamahdollisuudet”.
Ericsson totesi myös, että toiminnan tehokkuuden parantamiseen tähtääviä aloitteita jatketaan koko konsernissa, mutta niistä ei ilmoiteta erikseen.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Nokia ja Ericsson kilpailevat muun muassa mobiiliverkkojen markkinoilla. Radioverkkomarkkinalla tasaisen kehityksen ilman suurta kasvua odotetaan jatkuvan tänäkin vuonna.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »