Nothing on laajentanut Android 16 -käyttöjärjestelmäversioon pohjautuvan Nothing OS 4.0 -ohjelmistonsa jakelua päivityksenä CMF-alabrändinsä puhelimille.
Ensimmäisenä Nothing toi Nothing OS 4.0:n päivityksenä kärkipuhelimelleen Phone (3):lle 21. marraskuuta alkaen, ja marraskuun lopulta alkaen päivityksen saivat jo myös Phone (2), Phone (2a) ja Phone (2a) Plus sekä Phone (3a) -sarja eli Phone (3a) ja Phone (3a) Pro.
CMF-alabrändin puhelimista päivityksen sai ensin vanhempi CMF Phone 1, jolle jakelu on jo alkanut ja laajenee ajan kanssa. CMF Phone 2 Pron osalta jakelu tapahtuu vaiheittain tulevien viikkojen aikana.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
CMF Phone 1:n Nothing toi markkinoille kesällä 2024 ja CMF Phone 2 Pron keväällä 2025.
Nothing-älypuhelimista viimeisenä Nothing OS 4.0:n on saamassa päivityksenä uusin Nothing Phone (3a) Lite tammikuun alussa. Nothingin alkuperäinen puhelin Phone (1) ei enää saa Nothing OS 4.0 -versiopäivitystä sen päivitystuen päätyttyä.
Nothing on kertonut Nothing OS 4.0:n olevan sen toistaiseksi suurin päivitys.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Nothing OS 4.0 sisältää visuaalisia uudistuksia, käyttöliittymäparannuksia ja lisää tekoälyä. Nothingin mukaan Nothing OS 4.0 tuo esimerkiksi uudistetun, yhtenäisemmän ja sulavamman käyttöliittymän.
Uudistusten laajuus vaihtelee hieman puhelimittain.
Nothing OS 4.0:ssa sovelluskuvakkeet ovat suunniteltu uudelleen minimalistisemmiksi, ja tilapalkin kuvakkeet, kuten Wi-Fi ja akun tila, noudattavat nyt yhtenäistä Android 16:n inspiroimaa tyyliä. Lukitusnäytölle on tarjolla kaksi uutta futuristista kellotyyliä.
Nothing OS 4.0 tuo mukanaan myös uusia keskittymistä ja tehokkuutta tukevia toimintoja.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Glyph Progress näyttää nyt osalta toimitusten ja kyytien sekä ajastimien etenemisen sekä näytöllä että Glyph-paneelissa, ja perustuu nyt Android 16:n live-ilmoituksiin mahdollistaen tuen laajemmin eri sovelluksille ilman erillisiä kumppanuuksia Nothingin kanssa.
Tarjolla on myös uusi syvempi tumma tila, Extra Dark Mode, joka helpottaa käyttöä pimeässä ja vähentää virrankulutusta.
Lisäksi sovellusnäkymän voi nyt siistiä piilottamalla harvemmin käytetyt sovellukset ja widget-valikoima on kasvanut uusilla 1×1- ja 2×1-kokovaihtoehdoilla.
Mukana Nothing OS 4.0:ssa on myös Playground, jonka kautta käyttäjät voivat luoda tekoälyn avulla uusia sekä ottaa käyttöön muiden luomia Essential Apps -widget-sovelluksia.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla







Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »