Applen tulevista iPhone-suunnitelmista on kuultu kattava katsaus, jossa on mukana muutamia mielenkiintoisia uusia tiedonmurusia.
Yleensä luotettavista paljastuksistaan tunnettu The Information raportoi lähteisiinsä perustuen yhteensä peräti kahdeksasta Applen parhaillaan työstämästä iPhone-mallista tuleville vuosille.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Ensimmäisenä iPhoneista tulossa on iPhone 17e keväällä 2026. Kuten jo aiemmin erillisessä artikkelissa kerroimme, The Informationin mukaan iPhone 17e tulee sisältämään tuen myös magneettisella langattomalle lataukselle eli MagSafelle ja Qi2:lle, kun edeltävässä iPhone 16e:ssä oli tuki vasta vanhalle langattomalle Qi-lataukselle. Lisäksi iPhone 17e tulee sisältämään Applen viimeisimmän C1X-modeemin, joka on suorituskykyisempi kuin iPhone 16e:ssä ensimmäisenä Applen modeemina esitelty C1.
Syksyllä 2026 tulossa on aiemmin paljastuneella tavalla kolme iPhone-uutuutta: uudet huippumallit iPhone 18 Pro ja iPhone 18 Pro Max sekä Applen ensimmäinen taittuvanäyttöinen iPhone.
The Information vahvistaa nyt aiempia huhuja kertomalla iPhone 18 Pro -puhelinten sisältävän näytönalaisena Face ID -kasvojentunnistuksen vaatimat komponentit. Samalla etukamera siirtyy näytön vasempaan yläkulmaan.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Lisäksi iPhone 18 Pro -puhelimissa tulee tapahtumaan uudistuksia kameroissa, kun ainakin yksi kamera saa vaihtuvan aukon koon. The Informationin mukaan tämä mahdollistaa Applen ottavan käyttöön uuden kamerakennon, joka tallentaa enemmän valoa yöllä, mutta estää liian valottuneet kuvat päivällä. Tuleva kameramuutos on merkittävä, sillä Apple on nyt useamman vuoden käyttänyt samanlaista pääkameraa iPhone-huippumalleissaan.
Muuten kuin etupuolen muutosten osalta iPhone 18 Pro -puhelinten muotoilu on samankaltainen iPhone 17 Pro -puhelinten kanssa. Sisuksiin puhelimet ovat saamassa uuden järjestelmäpiirin, ja The Information toteaa käytössä olevan uuden teknologian TSMC:ltä, jonka myötä muisti on sijoitettu lähemmäksi suoritinta. Kyse lienee sen paketoinnista osaksi samaa kokonaisuutta.
Vaikka iPhone 18 Pro -puhelimiinkin on luvassa kiinnostavia uudistuksia, päähuomion syksyllä 2026 varastanee ensimmäinen taittuvanäyttöinen iPhone.
The Information vahvistaa odotuksia, joiden mukaan taittuva iPhone poikkeaa kuvasuhteeltaan useimmista muista kirjamallin taittuvanäyttöisistä puhelimista. Taittuvanäyttöinen iPhone tulee olemaan suhteessa leveämpi. Taittuvan näytön koon mainitaan olevan 7,7 tuumaa ja kansinäytön koon 5,3 tuumaa – ja puhelin on avattuna suurempi leveys- kuin korkeussuunnassa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Aiemmat raportit ovat kertoneet, että Apple pyrkii erottautumaan taittuvanäyttöisten puhelinten joukossa erityisesti näytön taitoskohdan juovattomuudella.
Taittuvan iPhonen kehityksen ja koetuotannon aikana The Informationin mukaan näytöistä suuri osa on osoittautunut virheellisiksi, mutta tämän olleen odotettua tässä vaiheessa.
Syksyn 2026 kolmen huippuluokan iPhonen jälkeen keväällä 2027 Apple on esittelemässä iPhone 18 -perusmallin. iPhone-julkaisuaikatauluun tulee näin huomattava muutos, kun perusmalli esitellään vasta myöhemmin.
iPhone 18:n The Information kuvailee olevan vähäinen päivitys. Todennäköisen uuden piirin ja sen mahdollitaman paremman suorituskyvyn lisäksi Applen odotetaan iPhone 18 -puhelimissa muun muassa yksinkertaistavan kamerapainiketta poistamalla kosketustunnistuksen ja haptisen palautteen.i
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
iPhone 18:n lisäksi keväällä 2027 odotetaan myös iPhone 18e -mallia, josta ei vielä tiedetä paljoa.
Myös aiemmin syksyksi 2026 odotettu, mutta kenties alkuperäisen iPhone Airin heikon menekin vuoksi suunnittelupöydälle palautettu, iPhone Air 2 on suunnitelmissa keväällä 2027. Applen kerrotaan harkitsevan toisen takakameran lisäämistä sekä edullisempaa hintaa toisen sukupolven iPhone Airille.
Syksyllä 2027 odotuksissa on merkittävä iPhone-uudistus, kun alkuperäisen iPhonen julkaisusta vuonna 2007 tulee kuluneeksi 20 vuotta.
Jo aiemmat raportit ovat kertoneet Applen valmistelevan ”20-vuotisjuhlamalliin” merkittävää uudistusta, jossa lasin määrä rakenteessa lisääntyy. The Information kertoi Applen suunnitelmista nyt tarkemmin.
”Kaareva lasirakenne edessä ja takana sekä kaikissa neljässä reunassa mahdollistaa näytön ilman älypuhelimissa näyttöjen reunoilla tyypillisesti näkyvää mustaa kehystä”, taustoittaa The Information. Toistaiseksi epäselvää on vielä, kaartuuko myös näyttö sivuille. ”Kokometallisen kehyksen sijaan laitteen reunan keskikohdassa, jossa painikkeet sijaitsevat, kulkee vain kapea metallinauha. Apple aikoo sijoittaa puhelimen selfie-kameran näytön alle, jolloin siitä tulisi ensimmäinen iPhone, jossa on täysi reunasta reunaan ulottuva näyttö ilman aukkoja.”
Huhuissa vuoden 2027 iPhone-mallit on povattu nimettävän iPhone 20:ksi, eli Apple hyppäisi iPhone 19:n yli numeroinnissa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla





Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »