Suosittu viestintäsovellus WhatsApp on perustunut tähän asti puhelinnumeron käyttämiseen tunnisteena, mutta jo vuosien ajan WhatsAppiin on valmisteltu tukea myös käyttäjänimille.
Pikku hiljaa pitkään valmisteltu muutos näyttää realisoituvan, näillä näkymin vuoden 2026 aikana.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Käyttäjänimien suunnittelusta osaksi WhatsAppia kerrottiin jo toukokuussa 2023, ja sittemmin työtä merkittävän muutoksen eteen on tehty pikku hiljaa pinnan alla. Kesän 2025 aikana käyttäjänimien testauksesta WhatsAppissa alettiin nähdä enemmän viitteitä.
Nyt aikataulusta on saatu hieman uutta vihiä, sillä WhatsAppin kehitystä läheisesti seuraava WABetaInfo-sivusto on huomannut uuden askeleen käyttäjänimien käyttöönottoon valmistaumisessa.
WABetaInfon mukaan käyttäjänimien käyttöönottoon liittyen palveluun lisätään Business-Scoped User ID (BSUID) -tunnisteet kaikille käyttäjille. Näin yritykset voivat viestiä käyttäjille, vaikka heidän puhelinnumeronsa ei ole tiedossa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
”Business-Scoped User ID on suunniteltu toimimaan vakaana ja yksityisyyttä suojaavana tapana, jolla yritykset voivat tunnistaa ja tukea asiakkaita, jotka haluavat käyttää käyttäjätunnuksia puhelinnumeroiden sijaan. Tämä uusi tunniste näkyy kenttänä WhatsAppin webhook-ilmoituksissa, ja sitä tuetaan sekä nykyisissä että tulevissa API-versioissa. Kehittäjien on päivitettävä järjestelmänsä varmistaakseen, että viestien reititys, asiakastiedot ja automaattiset vastaukset toimivat edelleen saumattomasti”, kertoo WABetaInfo.
Merkittävää on, että Metan jakaman tiedon mukaan yrityksillä on kesäkuuhun 2026 asti aikaa tehdä tarvittavat tekniset muutokset BSUID-tunnisteiden käyttöönottamiseksi.
Nähtävästi käyttäjänimiä ei laajasti esitellä siis WhatsAppiin ainakaan ennen tätä, mutta mahdollisesti pian tämän jälkeen vuoden 2026 toisella puoliskolla.
Jo ennen käyttäjänimien käyttöönottoa WhatsAppin odotetaan avaavan käyttäjänimien varausmahdollisuuden.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Käyttäjille tullaan tarjoamaan WhatsAppin profiiliasetuksissa uusi linkki, jota kautta oman käyttäjänimensä pääsee valitsemaan ennen käyttäjänimien täyttä julkaisua. Näin WhatsApp tulee tarjoamaan käyttäjille mahdollisuuden varata oma mieluisa käyttäjänimensä ennen kuin käyttäjänimet tulevat todennäköisesti vaiheittain käyttöön ja suuremman huomion kohteeksi.
Moni varmasti haluaa varata WhatsAppiin esimerkiksi saman käyttäjänimen kuin käyttää muissakin palveluissa, minkä kannalta mahdollisuus nimien varaamiseen ennakkoon on tärkeä vaihe.
Aiemmin paljastuneen testauksen perusteella jatkossa WhatsAppissa käyttäjänimen voi valita itse, ja sen on koostuttava kirjaimista tai numeroista ilman erikoismerkkejä. Verkkosivustoja muistuttavia www-alkuisia tai esimerkiksi .com-päätteisiä nimiä ei suvaita, minkä ohella jokaisessa käyttäjänimessä on oltava vähintään yksi kirjain.
Edelleenkään Meta ei ole vahvistanut käyttäjänimien tuloa WhatsAppiin, minkä myötä virallisia tietoja muutoksesta tai sen aikataulusta ei vielä ole. Pian kaikki palat näyttävät kuitenkin olevan kasassa käyttäjänimien mukaan tuomiseksi.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »