BeeBot on uusi kuulokkeille suunnattu sovellus, joka tarjoaa sijaintikohtaista tietoa. Sovelluksen taustalla on Foursquaren perustaja Dennis Crowley.
Sijaintiin perustavia suosituksia tarjoava Foursquare nousi suosioon noin 15 vuotta sitten tarjotessaan ensimmäisten joukossa mahdollisuuden kirjata vierailunsa vaikkapa suosituissa turistikohteissa. Nyt palvelun perustaja Dennis Crowley on esitellyt uuden, niin ikään sijaintiin perustuvan ja tällä kertaa kuulokkeille suunnatun palvelunsa BeeBotin.
BeeBot on ”tekoäly-DJ”, joka tuottaa sekä lukee tekoälyllä podcasteja muistuttavia, sijaintiin perustuvia päivityksiä käyttäjän liikkuessa päivän mittaan eri alueilla. Kuulokkeiden ohella Beebot tukee älylaseja aktivoituen ”aina, kun laitat AirPodsit korviisi”, Crowley kuvailee Threads-alustalla.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Vaikka Crowley itse puhuukin AirPodseista, voi Beebotia käyttää minkä hyvänsä kuulokkeiden kanssa, jos kohta aluksi sovellus on saatavilla vain iPhonelle. Toimiakseen se edellyttää pääsyä sijaintiin sekä muutamia avainsanoja, joihin tarjotut tiedot perustuvat.
BeeBot tarjoaa myös sosiaalisen elementin mahdollistaen päivitysten jakamisen tuttavien kanssa. Erillisiä syötteitä tai muita sosiaalisesta mediasta tuttuja ratkaisuja ei kuitenkaan mitä ilmeisimmin nähdä.
BeeBot on nyt julkaistu Applen App Storessa ensimmäisillä alueilla. Sovellus on yhä kehitysasteella, ja laajemmin BeeBot julkaistaan myöhemmin.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »