Valtion hallinnoima MAX-viestipalvelu on syyskuusta alkaen esiasennettava Venäjällä myytäviin älypuhelimiin ja tabletteihin. Hyökkäyssotaa Ukrainassa käyvän maan hallinto tiedotti muistakin muutoksista.
Jo neljättä vuotta täysimittaista hyökkäyssotaa Ukrainassa käyvä Venäjä on viime aikoina pyrkinyt entisestään rajoittamaan kansalaistensa vapaata yhteydenpitoa puuttumalla muun muassa WhatsApp- ja Telegram-puheluihin kansalliseen turvallisuuteen vedoten. Hiljattain maassa julkaistiin myös MAX-viestipalvelu, jota kuvataan ”turvalliseksi vaihtoehdoksi” ulkomaisille alustoille.
Syyskuun alusta alkaen MAX-viestisovellus on oltava esiasennettuna kaikissa Venäjän federaatiossa myytävissä ”laitteissa”, kuten älypuhelimissa ja tablettilaitteissa, hallinnon tiedotteessa kuvataan.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Viestipalvelu MAXin epäillään soveltuvan kansalaisten välisen viestinnän tarkkailuun. Venäjän hallinto on kuitenkin kiistänyt asian vetoamalla muun muassa siihen, että palvelu vaatii ”vähemmän käyttöoikeuksia” kuin ulkomaiset vaihtoehdot, aiheesta uutisoiva Reuters kirjoittaa.
MAX on jo otettu käyttöön Venäjän hallinnossa työskentelevien laitteissa
Syyskuusta alkaen Applen laitteille on lisäksi asennettava myös RuStore, venäläinen sovelluskauppa, josta tuli jo aiemmin pakollinen osa Android-puhelinten tarjontaa. Samaten valtion TV-kanavat sisältävä LIME HD TV -suoratoistopalvelu on toimitettava älytelevisioiden mukana.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
WhatsAppilla ja Telegramilla on Venäjällä yli 90 miljoonaa käyttäjää. MAXilla puolestaan on artikkelin julkaisuhetkellä noin 18 miljoonaa käyttäjää, sovelluksen kehittäjä vahvistaa Reutersin mukaan.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »