Apple suunnittelee tuovansa kehittyneempää OLED-näyttöteknologiaa iPhoneihin. Odotus on kuitenkin vielä pitkä.
Korealainen The Elec raportoi Applen käyvän keskusteluja LG:n ja Samsungin kanssa Tandem OLED -näyttöjen valmistamisesta iPhoneen.
Vaikka suunnitelmat etenevät jo, odotetaan Tandem OLED -näyttöjen toimituksia iPhoneihin vasta vuonna 2028. Korealaisjulkaisun mukaan Apple ei ole vielä tehnyt sopimuksia LG:n ja Samsungin kanssa, mutta on asettanut kahden vuoden suunnitelman massatuotannolle.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Apple on brändännyt Tandem OLED -näyttönsä Ultra Retina XDR -nimellä ja kutsunut niitä maailman kehittyneimmiksi näytöiksi.
Tandem OLED -teknologiassa on käytännössä kyse kahdesta päällekkäisestä OLED-paneelista. Ratkaisun etuja ovat korkeampi kirkkaus sekä pidempi elinikä vähemmällä kuvan kiinnipalamisella.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »