Samsungin Galaxy Unpacked -tilaisuuden esityksessä vilahti myös kolminkerroin taittuva laite jo tammikuussa 2025.
Samsung on julkistamassa vielä tänä vuonna ensimmäisen kolminkerroin taittuvan puhelimensa.
”Työskentelemme kovasti kolmitaittuvan älypuhelimen parissa tavoitteenamme julkaista se tämän vuoden lopulla”, Roh sanoi. ”Keskitymme nyt tuotteen ja sen käytettävyyden tekemiseen täydelliseksi, mutta emme ole vielä päättäneet sen nimeä. Tuotteen valmistuttua aiomme tehdä lopullisen päätöksen pian.”
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Nyt nimestä on saatu mahdollisesti uutta vihiä. GalaxyClub-sivusto on havainnut Samsungin hakeneen tavaramerkkiä Galaxy Z TriFold -nimelle nyt heinäkuun aikana.
Nähtävästi Samsung siis vähintään harkitsee kolminkerroin taittuvan uutuutensa nimeämistä osaksi sen taittuvien laitteiden Galaxy Z -sarjaa TriFold-lisäyksellä.
Myös kolminkerroin taittuvan Samsungin aikataulusta on saatu tuore paljastus. Yleensä luotettava vuotaja nimimerkillä Ice Universe on kertonut julkaisun tapahtuvan lokakuussa. Huawei on ehtimässä Samsungin edelle esittelemällä toisen sukupolven kolminkerroin taittuvan puhelimensa jo syyskuussa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Samsungin kolminkerroin taittuvan puhelimen toteutus eroaa odotetusti merkittävästi Huaweista.
Hiljattain Android Authority -sivusto paljasti Samsungin One UI 8 -ohjelmiston syövereistä animaatiokuvia, jotka nähtävästi esittelevät Samsungin tulevaa kolminkerroin taittuvaa puhelinta. Animaatio on mukana ohjelmistossa esittämässä NFC-antennin sijaintia.
Kuvien perusteella Samsungin kolminkerroin taittuvassa puhelimessa on omanlaisensa rakenne, joka eroaa huomattavasti Huawein aiemmin esittelemästä vaihtoehdosta. Huawei julkisti maailman ensimmäisen myytävän kolminkerroin taittuvan puhelimen Mate XT:n syyskuussa 2024.
Toisin kuin Huaweissa, Samsungin kolminkerroin taittuvassa puhelimessa on paljastuneiden kuvien perusteella erillinen kansinäyttö ja erilainen taittuva rakenne. Jo aiemminkin huhutulla tavalla Samsungin kolminkerroin taittuvassa puhelimessa voi olla kaksi sisäänpäin kääntyvää taitosta, kun Mate XT:ssä taitoksista toinen kääntyy ulospäin.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Samsung näyttääkin päätyvän kolminkerroin taittuvassa puhelimessaan rakenneratkaisuun, jota Samsung Display on esitellyt konseptina suuremmassa koossa Flex G -nimellä eri yhteyksissä.
Samsungin kolminkerroin taittuva rakenne muistuttaa enemmän tuttuja Galaxy Z Fold -laitteita, mutta lisättynä toisella taitoksella toiseen suuntaan. Ohjelmiston kuvapaljastuksen perusteella takana Samsungin kolminkerroin taittuvassa puhelimessa on kolme kameraa Galaxy Z Fold7:tä muistuttavassa kamerakohoumassa sekä lisäksi etukamerat näyttöreiässä sekä ulko- että sisäpuolella.
Samsungin kolminkerroin taittuvasta puhelimesta on paljastunut jo muutamia tietoja. Paljastusten mukaan kolminkerroin taittuvan puhelimen runko olisi titaania ja alumiinia. Auki taitettuna laitteessa on noin 10 tuuman näyttö. Järjestelmäpiiri laitteessa olisi Qualcommilta, todennäköisesti Snapdragon 8 Elite, ja RAM-käyttömuistia 16 gigatavua. Lisäksi vuototietojen mukaan akun kapasiteetti voi olla pettymys, mutta tarkemmin asiaa ei ole tarkennettu. Pääkamera voi olla tarkkuudeltaan 200 megapikseliä Galaxy Z Fold7:n tavoin.
Samsungin kolminkerroin taittuva puhelin saattaa tulla saataville vain rajatusti, mahdollisesti vain Etelä-Koreassa ja Kiinassa. Vastaava ratkaisu Samsungilta nähtiin aiemmin loppuvuodesta 2024: Galaxy Z Fold Special Edition esiteltiin vain Etelä-Korean ja teknisesti sama laite eri viimeistelyllä ja W25-nimellä Kiinan markkinoille.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Aiemmin korealainen The Elec -julkaisu raportoi lähteisiinsä perustuen, että Samsung suunnittelisi vain 200 000 kappaleen tuotantoa kolminkerroin taittuvalle puhelimelleen. Syynä pieneen tuotantomäärään on erittäin monimutkainen valmistusprosessi sekä sen myötä korkea hinta.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »