Applen tuotteet uhkaavat kallistua Yhdysvalloissa elokuusta alkaen. Presidentti Trumpin tuontitullit iskevät myös iPhone-valmistajaan.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on vahvistanut, että paikoin jopa kymmeniin prosentteihin kohoavat tuontitullit astuvat voimaan 1. elokuuta 2025 koskien tuontia tietyistä maista. Listalla on myös Thaimaa, jossa Apple on viime vuosina valmistanut sekä Apple Watcheja että MacBook-tietokoneita.
Thaimaasta tuotuja tavaroita koskee elokuista alkaen 36 prosentin tulli, joka täten kasvattaa myös Applen kustannuksia merkittävästi, aiheesta uutisoivat CNBC kirjoittaa. Erityisoikeuksia Applelle ei siis ole luvassa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Presidentti Trumpin sosiaalisessa mediassa jakamassa tiedotteessa mainitaan Thaimaan lisäksi lukuisia muitakin maita, kuten Etelä-Korea, Etelä-Afrikka ja Bangladesh, mutta Thaimaan tuonnille asetettu tulli on joukon korkeimpia.
Tuontitullien taustalla on Trumpin käsitys kaupan epäreiluudesta. Yhdysvaltain tuonti Thaimaasta on vientiä suurempi, mihin presidentti pyrkii vaikuttamaan korkeilla tullimaksuilla, CNBC kuvailee.
Trump lykkäsi aiemmin tuontitullejaan 90 päivällä rauhoittaakseen tilanteeseen jyrkästi reagoineita markkinoita. Nyt tullit uhkaavat kuitenkin uudelleen astua voimaan 1. elokuuta 2025, ja niiden vaikutukset näkyvät hyvin suurella todennäköisyydellä myös Apple-tuotteiden kuluttajahinnoissa ainakin Yhdysvalloissa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »