Light Phone III on nyt saatavilla. Minimalistisen puhelimen toimitukset ovat käynnistyneet ensimmäisille tilaajille.
Jo kesäkuussa 2024 esitellyn Light Phone III:n toimitukset ovat viimein alkaneet. Kyseessä on pelkistetty puhelin, joka soveltuu kaikille liialliseen älypuhelimen tuijotteluun kyllästyneille.
Ensimmäiset Light Phone III:t on nyt toimitettu tilaajille. Puhelin on myös saatavilla Lightin verkkokaupasta, ja uudet tilaajat saavat puhelimensa heinäkuussa tilausjärjestyksessä. ”Rajoitetun ajan” Light Phone III:n saa omakseen 599 dollarilla suositushinnan ollessa 799 dollaria.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Light Phone III:ssa on 3,92-tuumainen mustavalkosävytteinen AMOLED-näyttö 1240×1080 pikselin tarkkuudella. Kosketusta tukevalla paneelilla ohjataan yksinkertaista, Androidiin pohjautuvaa LightOS-käyttöliittymää, joka sisältää omat sovelluksensa muun muassa puhelimelle, viesteille, kalenterille, muistutuksille, muistiinpanoille, podcasteille ja musiikille.
Takana on 50 megapikselin kamera LED-kuvausvalolla sekä kiinteällä tarkennuksella ja polttovälillä. Myös fyysinen suljinpainike on käytettävissä puhelimen kyljellä sormenjälkilukijan sijaitessa yläreunassa. Lisäksi mukana on kiertonäppäin muun muassa näytönkirkkauden säätelyyn.
Käytössä on Qualcommin Snapdragon 4 Gen 2 -järjestelmäpiiri kahdeksalla ytimellä. RAM-käyttömuistia on saatavilla kuusi gigatavua (LPDDR4X) ja sisäistä tallennusmuistia 128 gigatavua (UFS 2.2).
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Irrotettavan akun kapasiteetti on 1 800 milliampeerituntia, ja myöhemmin Light aikoo tuoda puhelimelleen päivityksenä myös Spotifyn kaltaisia musiikkipalveluita sekä Signalin ja WhatsAppin kaltaisia pikaviestimiä. Täysiveriseksi älypuhelimeksi Light Phone III ei kuitenkaan ole muuttumassa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »