Telegramilla on nyt yli miljardi käyttäjää, palvelun perustaja Pavel Durov vahvistaa. Samalla miljardööri kritisoi rankasti WhatsAppia.
Viestipalvelu Telegramia käyttää nyt yli miljardi ihmistä. Vielä heinäkuussa 2024 käyttäjämäärä liikkui raportoidusti 950 miljoonan tietämillä, ja kasvu vaikuttaa sittemmin jatkuneen tasaisena. Telegramin perustaja ja yhä toimitusjohtajana jatkava Pavel Durov vahvistaa asian kanavallaan kritisoiden samalla kovasanaisesti ykköshaastaja WhatsAppia.
”Edellämme seisoo WhatsApp – halpa, heikkotasoinen Telegram-imitaatio. Jo vuosien ajan he ovat epätoivoisesti yrittäneet kopioida keksintöjämme polttaen samalla miljardeja lobbareihin ja mainoskampanjoihin hidastaakseen meitä. He epäonnistuivat. Telegram kasvoi, muuttui tuottavaksi ja – kilpailijastamme poiketen – säilytti itsenäisyytensä”, Durov kirjoittaa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Mikäli Kiinan valtavaa markkinaa ei oteta huomioon, on WhatsApp kuitenkin maailman selkeästi käytetyin pikaviestipalvelu yli kahdella miljardilla käyttäjällään, aiheesta kirjoittava TechCrunch taustoittaa. Telegram ja WhatsApp ovat viime vuosina pyrkineet tavoittelemaan yksityiskäyttäjien ohella myös yritysten huomiota, ja nokittelu jatkunee myös tulevaisuudessa.
Telegramissa ja WhatsAppissa tosiaan on monia samankaltaisia ominaisuuksia, kuten Durov viestissään huomauttaa. Esimerkiksi Telegramissa jo pitkään käytetyt kanavat saapuivat aiemmin myös WhatsAppiin nousten nopeasti suureen suosioon.
Telegramia on viime kuukausina tutkittu Ranskassa viestimen väitetysti suhtauduttua liian lepsusti alustalla tapahtuvaan rikolliseen toimintaan. Venäläis-ranskalainen toimitusjohtaja Durov sai vastikään luvan poistua väliaikaisesti Ranskasta, mutta tutkinta on yhä kesken. Mahdollisista seurauksista ei vielä ole tietoa, mutta Telegram on jo lupautunut mukauttamaan toimintaansa.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »