Operaattorien yhteistyöjärjestö GSMA on julkistanut RCS-viestien uuden version tukevan päästä päähän -salausta. Tämä tulee mahdollistamaan salatun viestinnän Android- ja iPhone-puhelinten välillä operaattorien kautta.
Apple toi vuosien odotuksen jälkeen tuen RCS-viesteille iPhoneihin syksyllä 2024 iOS 18 -käyttöjärjestelmäversiossa.
RCS-tuen myötä Android- ja iPhone-puhelinten välillä esiasennetuilla viestisovelluksilla viestit voivat liikkua nykyaikaisten eri viestipalveluista tuttujen ominaisuuksien, kuten lukukuittausten, korkealaatuisempien kuvien ja videoiden, kera.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Tähän asti RCS-viesteissä ei kuitenkaan ole tuettu päästä päähän -salausta, mutta uusi versio tuo tähän muutoksen. Sekä Apple että Google ovat ilmoittaneet tuestaan uudelle RCS-versiolle tulevien päivitysten myötä.
Salaus on tuettu RCS Universal Profile 3.0:sta alkaen perustuen Messaging Layer Security (MLS) -protokollaan.
”Uudet spesifikaatiot määrittelevät, kuinka MLS:ää käytetään RCS:n yhteydessä. Nämä menettelyt varmistavat, että viestit ja muu sisältö, kuten tiedostot, pysyvät luottamuksellisina ja turvallisina, kun ne kulkevat asiakassovellusten välillä. Tämä tarkoittaa, että RCS on ensimmäinen laajamittainen viestintäpalvelu, joka tukee yhteentoimivaa E2EE:tä eri palveluntarjoajien asiakassovellusten välillä. Yhdessä muiden ainutlaatuisten suojausominaisuuksien, kuten SIM-pohjaisen todennuksen, kanssa E2EE tarjoaa RCS-käyttäjille korkeimman tason yksityisyyden ja turvallisuuden vahvemmalla suojauksella huijauksia, petoksia ja muita tietoturva- ja tietosuojauhkia vastaan”, GSMA toteaa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Apple on kertonut olevansa tyytyväinen kehitykseen.
”Päästä päähän -salaus on tehokas yksityisyys- ja tietoturvateknologia, jota iMessage on tukenut alusta asti, ja nyt olemme iloisia autettuamme johtamaan alan laajuisia toimia päästä päähän -salauksen tuomiseksi GSMA:n julkaisemaan RCS Universal Profileen. Lisäämme tuen päästä päähän -salatuille RCS-viesteille iOS-, iPadOS-, macOS- ja watchOS-järjestelmiin tulevissa ohjelmistopäivityksissä”, Apple on todennut.
Google on omalta osaltaan kertonut tukeneensa salausta Messages-viestisovelluksessaan jo vuosia ja on kertonut tulevansa työskentelemään niin nopeasti kuin mahdollista uuden määrittelyn tukemiseksi.
RCS-viestit ovat operaattorilähtöinen jatko perinteisille SMS-tekstiviesteille.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Suomalaisesta näkökulmasta RCS-viestit eivät ole kovin merkittävä asia, sillä täällä viestintä on siirtynyt WhatsAppiin ja muihin palveluihin. Yhdysvalloissa Applen iMessage-viestit Apple-laitteiden välillä ja perinteiset viestit muiden laitteiden välillä ovat olleet yhä suositumpia, ja päästä päähän -salauksen mukaantulo parantaa tietosuojaa ja -turvallisuutta.
Suomessa operaattorit ovat keskittyneet RCS-viestien hyödyntämiseen esimerkiksi markkinointitarkoituksiin. Elisa otti RCS-viestiteknologian käyttöön yritysasiakkaille ja tekstiviestimarkkinoinnin kehittämiseen loppuvuodesta 2023 alkaen.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »