Tulevaan OnePlus-puhelimeen huhutaan entistäkin suurempaa, jopa 8 000 milliampeeritunnin akkua.
Viime vuosien aikana muun muassa Honor ja OnePlus ovat jo ottaneet laajasti käyttöön pii-hiiliakkuteknologian, joka mahdollistaa akuissa entistä suuremman energiatiheyden ja sen myötä suuremmat akut kohtuullisen kokoisissa älypuhelimissa.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Esimerkiksi OnePlussan viimeisimmässä huippupuhelimessa OnePlus 13:ssa on 6 000 milliampeeritunnin pii-hiiliakku, kun vielä pari vuotta aiemmassa ja yhtä paksussa OnePlus 11:ssä akun kapasiteetti oli 5 000 milliampeerituntia.
Kiinan markkinoille joulukuussa 2024 esitellyssä OnePlus Ace 5:ssä on lisäksi jo 6 415 milliampeeritunnin akku, joka on toistaiseksi suurin OnePlus-puhelimissa.
Nyt tunnettu kiinalaisvuotaja nimimerkiltään Digital chat station on kuitenkin todennut OnePlussan ja sen emobrändin Oppon työstävän jo myös 8 000 milliampeeritunnin akkua. Uudessa akussa piin osuus kasvaisi 15 prosenttiin, kun toistaiseksi on nähty korkeintaan 10 prosenttia.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Lisäksi uuden huhun yhteydessä on mainittu, että akku voisi tukea 80 watin pikalatausta.
Toistaiseksi ei ole tiedossa, mihin puhelimiin Oppo ja OnePlus uutta jättiakkua kaavailevat. Se voisi kuitenkin jälleen pidentää selvästi akunkestoa ilman puhelimen koon huomattavaa kasvua.
Aiemmin OnePlussan yhteydessä on huhuttu myös 7 000 milliampeeritunnin akusta osaksi tulevaa Ace 5V -puhelinta, jonka edeltäjä toimi pohjana Euroopassa myydylle OnePlus Nord 4:lle. Voikin olla, että ensin markkinoilla nähdään ensimmäinen OnePlus-puhelin 7 000 milliampeeritunnin akulla ja joskus myöhemmin ensimmäinen 8 000 milliampeeritunnin akulla.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »