Sony on julkaissut Android 15 -käyttöjärjestelmäpäivityksen vuoden 2024 Xperia 1 VI -huippupuhelimelleen.
Uuden Android 15 -käyttöjärjestelmäversion lisäksi mukana päivityksessä 1. marraskuuta päivätyt tietoturvakorjaukset. Ohjelmistoversio on 69.1.A.2.78. Päivityksen jakelu on alkanut Euroopassa.
Nähtävästi Sony ei ole nyt viimeisimmän käyttöjärjestelmäversiopäivityksen yhteydessä tehnyt muita omia merkittäviä omina muutoksiaan.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Google julkaisi Android 15:n osaksi Androidin avoimen koodin projektia (AOSP) jo 3. syyskuuta, mutta aloitti omalta osaltaan päivitykset Pixel-laitteilleen myös vasta 15. lokakuuta. Sony on näin päässyt alkuun Android 15 -päivityksissä vain reilu kuukausi Googlen perässä.
Kokonaisuutena Android 15:ssä Google keskittyy jälleen yksityisyyden ja turvallisuuden parantamiseen, sisällöntuottajien tukemiseen uusilla ominaisuuksilla sekä suorituskyvyn kohentamiseen. Myös suurempien näyttöjen tukea viedään taas eteenpäin.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »