Unihertz on tunnettu Jelly-sarjassaan pienikokoisista älypuhelimista. Nyt Unihertziltä on tulossa uusi Jelly Max -malli, joka on 5G-älypuhelin.
Unihertz Jelly Max näyttäisi olevan toistaiseksi pienin 5G-älypuhelin. Sellaisena Unihertz uutuuttaan markkinoi, muttei ole vielä paljastanut tarkkoja mittoja.
Sen sijaan Unihertz on jo kertonut Jelly Maxin olevan varustettu MediaTekin vasta hiljattain julkistamalla keskitason Dimensity 7300 -järjestelmäpiirillä, joka sisältää neljä tehokkaampaa Arm Cortex-A78 -ydintä 2,5 gigahertsin kellotaajuudella sekä neljä vähävirtaisempaa Arm Cortex-A55 -ydintä 2 gigahertsin kellotaajuudella. Osana 4 nanometrin prosessilla valmistettavaa Dimensity 7300 -piirejä on myös Arm Mali-G615 MC2 -grafiikkasuoritin sekä APU 655 -tekoälylaskentayksikkö.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Lisäksi Unihertz Jelly Maxissa on panostettu suureen RAM-käyttömuistiin, sillä sitä on jopa 12 gigatavua (LPDDR5). Tallennusmuistia puolestaan on 256 gigatavua (UFS 3.1).
Puhelimen pieni koko näkyy akussa, jonka kapasiteetti on nykymittapuulla vähäiset 4 000 milliampeerituntia. Tuettuna on 66 watin pikalataus, jolla akun pitäisi latautua 90 prosentin varaukseen 20 minuutissa.
Unihertz Jelly Maxin täysi julkistus on vielä edessä päin. Sen jälkeen puhelin on tulossa aluksi myyntiin joukkorahoituspalvelun Kickstarterin kautta.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla
Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »