
Tor on palvelu, joka mahdollistaa Internetin anonyymin käytön. Ohjaamalla liikenne laajan solmuverkoston läpi suojataan sekä käyttäjän henkilöllisyys että toimet Internetissä.
Facebook helpotti selainversionsa turvallista Tor-käyttöä vuonna 2014. Sittemmin yhtiö kertoo saaneensa säännölliseen tahtiin pyyntöjä laajemmasta tuesta. Kysynnän seurauksena Facebook alkaa nyt kokeilla Tor-yhteyksien tukemista Android-sovelluksessaan.
MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
Tor-projektin edustaja Kate Krauss kertoi Reutersille, että Facebookin suuri käytäjäkunta ja Androidille tuotava Tor-tuki saattaisi laajentaa tietämystä suojatuista yhteyksistä. ”Kaikki tarvitsevat yksityisyyttä ja lähes kaikki ovat Facebookissa”, Krauss toteaa. Facebookin tapauksessa kyse on toki lähinnä sijainnin suojaamisesta, sillä palvelua käytetään omalla nimellä.
Tor-verkkojen hyödyntämiseen Android-Facebookissa tarvitset ensin Orbot: Proxy with Tor -sovelluksen. Lisäksi itse Facebook-sovellus on päivitettävä ja asetuksista etsittävä Tor-vipu. Lisätietoja on tarjolla Facebook over Tor -sivulla.
Mainos: Noin 1 600 000 tuotteen hintavertailu ja hintaseuranta - katso Hinta.fistä mistä saat halvimmalla






Salasana hukassa?
Etkö ole vielä rekisteröitynyt? Rekisteröidy tästä »